Mieczysław Wajnberg

Mieczysław, Mojsze, Mietek z Warszawy

Mieczysław Wajnberg (obecnie w Polsce używa się tej pisowni jego nazwiska), na świecie znany także jako Mojsiej lub Mojsze, Weinberg lub Vainberg, urodził się w 1919 roku w Warszawie. Już kwestia dokładnej daty jego urodzin, a także oficjalnego imienia i pisowni nazwiska wzbudza pewne kontrowersje. Sam kompozytor twierdził, że urodził się 8 grudnia 1919 roku jako Mieczysław (w latach 80. argument ten posłużył mu do zmiany nadanego przez radzieckie władze imienia Mojsiej). W podaniu o przyjęcie do konserwatorium odnalezionym przez Danutę Gwizdalankę w archiwum Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina widnieje nie tylko inna, styczniowa data urodzin, lecz również imię Mojsze. Zakładamy jednak, że w tamtym czasie traktowano podobne dokumenty z większą swobodą, a „postarzenie się” mogło być niezbędnym warunkiem przyjęcia do Konserwatorium Muzycznego. Nie tylko te kwestie pozostają niewyjaśnione – o ile wiadomo, że kompozytor był synem przybyłego z Kiszyniowa Szmula Wajnberga – skrzypka-samouka, dyrygenta, kompozytora muzyki teatralnej, rewiowej i filmowej, to nazwisko jego matki figuruje w dokumentach i wspomnieniach kompozytora w bardzo różnych wersjach.

Wajnberg i dyrygent Rudolfem Barshai
Mieczysław Wajnberg i dyrygent Rudolf Barshai, 1967 (Photo provided by Tommy Persson; copyright: Olga Rakhalskaya)
Wajnberg ze skrzypkiem Leonidem Koganem ( początek lat 60.)
Mieczysław Wajnberg i Leonid Kogan, początek lat 60. (Photo provided by Tommy Persson; copyright: Olga Rakhalskaya)
Mieczysław Wajnberg z młodszą córką Anną (ok. 1980)
Mieczysław Wajnberg z młodszą córką Anną, 1980 (Photo provided by Tommy Persson; copyright: Olga Rakhalskaya)
Mieczysław Wajnberg z pierwszą żoną Natalią Vovsi-MIkhoels i starszą córką Victorią
Mieczysław Wajnberg z pierwszą żoną Natalią Vovsi-Mikhoels i starszą córką Wiktorią (Photo provided by Tommy Persson; copyright: Olga Rakhalskaya)
Mietek Wajnberg z mamą i siostrą
Mieczysław Wajnberg z mamą Sarą i siostrą Esterą, lata. 20 (Photo provided by Tommy Persson; copyright: Olga Rakhalskaya)
Mietek Wajnberg (ok. 1923)
Mieczysław Wajnberg, lata 20. (Photo provided by Tommy Persson; copyright: Olga Rakhalskaya)
Mieczysław Wajnberg z mamą Sarą i siostrą Esterą (lata 20.)
Mieczysław Wajnberg z mamą i siostrą, lata.20 (Photo provided by Tommy Persson; copyright: Olga Rakhalskaya)

We wspomnianym podaniu pojawia się nazwisko Sura Dwojra Stern; kompozytor w późniejszych relacjach twierdził, że jego matka nazywała się Sara Kotlicka. Córka kompozytora z pierwszego małżeństwa, Victoria Bishops, potwierdza tę wersję nazwiska, dodając, że matka Wajnberga była aktorką . Być może swego rodzaju brak przejrzystości wokół tej postaci wynika z faktu, że przez długi czas sądzono, iż aktorka Sonia Wajnberg (o której dziś wiadomo, że była siostrą Szmula), używająca także pseudonimu Sonia Karl i Sara Kotlicka, to jedna i ta sama osoba. Dzięki badaniom kilku muzykologów, w szczególności Vereny Mogl i jej poszukiwaniom w YIVO Instutute for Jewish Research, mamy już pewność, że Sonia i Sara to dwie różne aktorki.

Szmul Wajnberg komponował muzykę do teatrów żydowskich, rewii, filmów. Najczęściej współpracował ze znanym teatrem Scala, a jego utwory Lebedig un luster („Żywo i radośnie”), Beimwohla i Joszke Muzikant były w tamtym czasie niezwykle popularne .

Wajnberg od najmłodszych lat poznawał muzykę, brzmienie instrumentów i sposób ekspresji charakterystyczny dla teatralnej twórczości ojca. Często pomagał ojcu w spektaklach, dorabiał sobie także grając na żydowskich weselach, bar micwach itp. Jednocześnie uczył się klasycznej gry na fortepianie pod okiem pedagogów – początkowo pani Maciulewicz (imię nieznane), później w klasie znanego pianisty Józefa Turczyńskiego, który miał opinię najlepszego pedagoga fortepianu w Polsce. Od 1931 roku Wajnberg uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego, w którym oprócz fortepianu uczył się także solfeżu, zasad muzyki, harmonii czy historii muzyki. Co ciekawe, nie było wśród tych zajęć lekcji kompozycji, choć pierwsze próby pisania podjął już w połowie lat 30., a I Kwartet smyczkowy (zadedykowany Turczyńskiemu) powstał już w roku 1937. Przede wszystkim jednak Wajnberg był wybitnie utalentowanym pianistą i wydawało się, że ma spore szanse na znaczącą karierę. Na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej do Warszawy przybył słynny pianista Józef Hofmann i zaproponował Mieczysławowi podjęcie studiów w jego klasie w renomowanym Curtis Institute of Music w Filadelfii, a także pomoc w zdobyciu amerykańskiej wizy. Trudno wyrokować, jak potoczyłyby się losy Wajnberga, gdyby rzeczywiście udało mu się wyjechać.

Tymczasem, nastał wrzesień 1939 roku, który na zawsze zamknął warszawski okres życia kompozytora.

Publikacje o Mieczysławie Wajnbergu

David Fanning - In search of freedom

Kup

Verena Mogl - "Juden, die ins Lied sich retten" – der Komponist Mieczyslaw Weinberg (1919–1996) in der Sowjetunion

Kup

Danuta Gwizdalanka - Der Passagier: Der Komponist Mieczysław Weinberg im Mahlstrom des zwanzigsten Jahrhunderts: Der Komponist Mieczyslaw Weinberg im Mahlstrom des zwanzigsten Jahrhunderts

Kup

Daniel Elphick - Music behind the Iron Curtain: Weinberg and his Polish Contemporaries

Kup

Nuty

Nuty
Skip to content