Nie znajdziemy nigdy ciszy i przystani. Tuwim-Wajnberg. Inspiracje

Już 8 grudnia, dokładnie w 104. rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga zapraszamy na kameralne spotkanie w Księgarni Czarnego na warszawskiej Woli, podczas którego dr Magdalena Piotrowska-Grot (Uniwersytet Łódzki), Agnieszka Kuś i dr Aleksander Laskowski (NIFC) będą rozmawiać o poezji Juliana Tuwima – jej wpływie na pokolenie, które wzrastało w czasie wojny, roli w życiu codziennym mieszkanek i mieszkańców getta, a wreszcie o relacji słowa z dźwiękiem i wyjątkowej nici łączącej Wajnberga z Tuwimem

Po spotkaniu odbędzie się koncert, podczas którego Ewa Leszczyńska (sopran), Maria Sławek (skrzypce), Katarzyna Budnik (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela) wykonają dwa cykle pieśni Wajnberga do słów Tuwima: „Biblia cygańska” op.57 i „Stare listy” op.77 w opracowaniu na głos i trio smyczkowe.

W niedzielę o 11 spotkamy się na Siennej 41, skąd wyruszymy na spacer po małym getcie śladami Mary Berg, który poprowadzi Agnieszka Kuś.

Tego samego dnia umieścimy tu także ebook jej autorstwa poświęcony Mary Berg. Mały przedsmak publikujemy poniżej:

Domówka u Mietka Wajnberga

Domówka u Mietka Wajnberga

Domówka u Mietka Wajnberga to wydarzenie, które odbyło się pod murem kamienicy przy ulicy Żelaznej 66 w Warszawie rodzinnego domu Wajnberga. Składało się z kilku elementów: wernisażu wystawy fotografii laureatki zorganizowanego przez nas konkursu na rezydencję artystyczną przy kamienicy, Agnieszki Stępki. Następnie odbył się koncert kameralny na zaimprowizowanej scenie na podwórku kamienicy – wystąpiło trio fortepianowe w składzie: Roksana Kwaśnikowska, Rafał Kwiatkowski, Marek Bracha. Następnie goście Domówki zostali zaproszenie na projekcję wyjątkowego filmu “Fredek uszczęśliwia świat” z 1936 roku, w którym wystąpił m.in. Mieczysław Wajnberg. Pokaz odbył się w położonym przy ulicy Wajnberga Kinie Czary.

Projekt realizowany był wraz z fundacją Sfera Harmonii przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy i ZAiKS

Druga edycja Domówki odbyła się w kolejnym roku, ponownie na początku września. Tym razem poświęciliśmy więcej uwagi ojcu Mieczysława, Szmulowi, który także był wybitnym kompozytorem, znanym w całej żydowskiej Warszawie. Specjalizował się w muzyce teatralnej i rewiowej, współpracował z większością żydowskich teatrów w mieście. Do udziału w Domówce przyjęło zaproszenie Warszawskie Combo Taneczne, które przypomniało także kilka utworów Szmula, a dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na gości czekał wyjątkowy poczęstunek – inspirowane przedwojennymi przepisami “ziemniaczki po warszawsku”.

Projekt był realizowany dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia ŻIH, Muzeum POLIN, ZAiKS i kwocie zebranej w ramach zrzutki w serwisie zrzutka.pl

Trzecia Domówka u Mietka Wajnberga trwała aż dwa dni! Rozpoczęliśmy ją od wycieczki rowerowej trasą Spacerownika Warszawa Wajnberga, następnie spotkaliśmy się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na warsztacie kulinarnym wokół nadchodzącego święta Rosz Haszana, później zaś zaprosiliśmy na autorskie zwiedzanie wybranych części wystawy stałej Muzeum. W kolejnym dniu odbyła się tradycyjna impreza pod trzepakiem, na tyłach rodzinnej kamienicy Wajnberga na Żelaznej 66 – wystąpił fenomenalny duet: Marcin Zdunik (wiolonczela) i Aleksander Dębicz (fortepian)! Artyści zaprezentowali program “impro/mazurki” inspirowany utworami Wajnberga, Tansmana, Szpilmana i Chopina. Na koniec zebraliśmy się w Fabryce Norblina na wspólnym, klubowym improwizowaniu podczas jam session.

Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa fotografii z pierwszej edycji “Domówki…” autorstwa Agnieszki Stępki, którą można było oglądać na uliczce Wernera w Fabryce Norblina.

Projekt był realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta st. Warszawy, Stowarzyszenia ŻIH, Muzeum POLIN i Fundacji Fabryki Norblina.

Domówka
Spacerownik

Spacerownik Warszawa Wajnberga

Spacerownik powstał w wersji papierowej i elektronicznej – dostępny jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i jidysz. Opowiada historię przedwojennej Warszawy, po której oprowadza czytelnika sam Mieczysław Wajnberg i jego rodzina. Trasa obejmuje zarówno lokalizacje należące do terenu dawnej Dzielnicy Północnej, jak i ważne punkty Środmieścia. Tekst Spacerownika stworzyła znana varsavianistka i przewodniczka miejska – Agnieszka Kuś, za projekt graficzny odpowiada Ola Jasionowska. Kuratorkami projektu były Ania Karpowicz i Maria Sławek. Spacerownikowi towarzyszą dwie autorskie playlisty ułożone przez Marka Brachę.

Projekt realizowany był przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

http://www.warszawawajnberga.pl/pl/index.html

Spacerownik
Spacerownik
Przed czym uciekasz

Napisz pocztówkę do Mietka!

„Pocztówka do Mietka” to projekt polegający na stworzeniu specjalnie zaprojektowanych pocztówek, które trafią do mieszkańców Warszawy poprzez współpracę IMW z wybranymi kawiarniami, księgarniami i instytucjami kulturalnymi.

W ten sposób poprosimy ich gości, pracowników oraz pozostałych mieszkańców miasta, aby napisali kilka słów, odnosząc się do doświadczenia kompozytora jako uchodźcy, więźnia politycznego, Warszawianina, Żyda i Polaka.

Kontynuacją projektu będzie napisanie libretta utworu muzycznego, który oddawał będzie ducha naszego czasu, tragicznie naznaczonego przez rosyjską napaść na Ukrainę, czasu, kiedy Warszawa stała się domem dla niezliczonych uchodźców, szukających nad Wisłą schronienia, jednocześnie zaś utworu, który niósłby nadzieję i uśmiech poprzez odwołanie do wspomnień, chwil minionego szczęścia.

Libretto będzie pracą zbiorową – wyborem z tekstów zamieszczonych na „pocztówkach do Mietka”. Redakcję Instytut Mieczysława Wajnberga powierzy p. Sylwii Chutnik. Po ukończeniu tekstu do napisania muzyki zaprosimy warszawskiego kompozytora – Wojciecha Błażejczyka.

Skip to content