Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie

Z radością ogłaszamy, że do festiwalowej mapy Polski dołącza kolejne wydarzenie – Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner w Tykocinie! 

Serdecznie zapraszamy Was na pierwszą edycję festiwalu, która odbędzie się od 12 maja do 2 czerwca w tykocińskiej synagodze – jednym z najważniejszych zabytków kultury żydowskiej w Polsce. Przygotowalismy dla Was koncerty i wydarzenia edukacyjne.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Podczas festiwalu będziemy opowiadać o polsko-żydowskiej historii nie tylko Tykocina, ale także całego wschodniego regionu Polski. Będziemy prezentować zarówno dzieła znanych kompozytorów, takich jak Felix Mendelssohn, Ernest Bloch, Franz Schubert czy Mieczysław Wajnberg, jak i utwory dopiero niedawno odkryte, a także współczesne interpretacje tradycyjnej muzyki żydowskiej.

Poznajcie program i bądźcie tam z nami!

PROGRAM:

12.05.2024 (niedziela), g. 18:00 – MUZYKA WIELKIEJ SYNAGOGI 

Wystąpią:
Wojciech Parchem – tenor
Jakub Stefek – organy
Match Match Ensemble – zespół wokalny pod dyrekcją Lilianny Krych

Program koncertu:

Jehan Alain (1911-1940)

  •  L’anne liturgique Israelite

Louis Lewandowski (1821-1894)

  • Preludium op. 37 nr 3
  • Sochati lach

    Dawid Ajzensztadt (1890-1942)

    • Sh’chulo achulo
    • Tsomo l’cho nafshi 
    • Ki lo noeh 
    • L’cho dodi

    Gerszon Efros (1890-1978)

    • Pastorale hebraique
    • Ot’cha Edrosh
    • Hashkiwenu

    Koncert poprzedzi:

    Wykład “Muzyczny świat przedwojennej muzyki synagogalnej” – dr Jakub Stefek, organista i badacz muzyki żydowskiej 

    18.05.2024 (sobota), g. 20:30 – NIGUNIM 

    Wystąpią:
    Maria Sławek – skrzypce 
    Łukasz Chrzęszczyk – fortepian 

    Program koncertu:

    Mieczysław Wajnberg

    • Rapsodia na tematy mołdawskie op.47/3
    • Dwa utwory bez słów: Andantino, Larghetto

    Felix Mendelssohn Sonata na skrzypce i fortepian f-moll op.4
    Ernest Bloch Suita Baal shem
    Romuald Twardowski Niggunim. Melodie Chasydów 
    Joseph Achron Hebrew melody
    Henryk Wieniawski Fantaisie orientale

    Podczas wieczoru będzie można nabyć płytę “TIKTIN” nagraną w październiku 2023 roku w Wielkiej Synagodze w Tykocinie.

    2.06.2024 (niedziela), g. 18:00 – KOL NIDREI 

    Wystąpią:
    Poldowski String Quartet: 
    Marta Piórkowska – skrzypce 
    Agata Krystek – skrzypce
    Damian Kułakowski – altówka 
    Mateusz Błaszczak – wiolonczela

    Program koncertu: 

    Franz Schubert Kwartet smyczkowy nr 13 a-moll Rosamunde
    Mieczysław Wajnberg Kwartet smyczkowy op.27
    John Zorn

    • Kol Nidre
    • Kwartet smyczkowy d-moll 

    Koncert poprzedzi:

    Oprowadzanie po Wielkiej Synagodze – Renata Makarska i pracownicy Muzeum w Tykocinie Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

    Wszystkie koncerty i wydarzenia edukacyjne odbędą się w Muzeum w Tykocinie – Wielka Synagoga, ul. Kozia 2.

    Na Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner zapraszają Was:

    Organizator: Instytut Mieczysława Wajnberga 
    Współorganizator: Warszawskie Towarzystwo Sceniczne 
    Partner: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

    Festiwal Muzyki Żydowskiej im. Rywki Tiktiner dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 

    Patronem honorowym wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. 
    Patronat medialny nad wydarzeniem objęli TVP Białystok i POLMIC.PL.

    Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.

    ZAPRASZAMY!

    Wnętrze Wielkiej Synagigi w Tykocinie

    Nie znajdziemy nigdy ciszy i przystani. Tuwim-Wajnberg. Inspiracje

    Już 8 grudnia, dokładnie w 104. rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga zaprosiliśmy na kameralne spotkanie w Księgarni Czarnego na warszawskiej Woli, podczas którego dr Magdalena Piotrowska-Grot (Uniwersytet Łódzki), Agnieszka Kuś i dr Aleksander Laskowski (NIFC) rozmawiali o poezji Juliana Tuwima – jej wpływie na pokolenie, które wzrastało w czasie wojny, roli w życiu codziennym mieszkanek i mieszkańców getta, a wreszcie o relacji słowa z dźwiękiem i wyjątkowej nici łączącej Wajnberga z Tuwimem

    Po spotkaniu odbył się koncert, podczas którego Ewa Leszczyńska (sopran), Maria Sławek (skrzypce), Katarzyna Budnik (altówka) i Marcin Zdunik (wiolonczela) wykonali dwa cykle pieśni Wajnberga do słów Tuwima: „Biblia cygańska” op.57 i „Stare listy” op.77 w opracowaniu na głos i trio smyczkowe.

    W niedzielę o 11 spotkaliśmy się na Siennej 41, skąd wyruszyliśmy na spacer po małym getcie śladami Mary Berg, który poprowadziła Agnieszka Kuś.

    Polecamy także ebook jej autorstwa: “Baedecker po naszym nieszczęściu. Spacer varsavianistyczny śladami Mary Berg i Juliana Tuwima”, który można pobrać poniżej.

    Domówka u Mietka Wajnberga

    Domówka u Mietka Wajnberga

    Domówka u Mietka Wajnberga to wydarzenie, które odbyło się pod murem kamienicy przy ulicy Żelaznej 66 w Warszawie rodzinnego domu Wajnberga. Składało się z kilku elementów: wernisażu wystawy fotografii laureatki zorganizowanego przez nas konkursu na rezydencję artystyczną przy kamienicy, Agnieszki Stępki. Następnie odbył się koncert kameralny na zaimprowizowanej scenie na podwórku kamienicy – wystąpiło trio fortepianowe w składzie: Roksana Kwaśnikowska, Rafał Kwiatkowski, Marek Bracha. Następnie goście Domówki zostali zaproszenie na projekcję wyjątkowego filmu “Fredek uszczęśliwia świat” z 1936 roku, w którym wystąpił m.in. Mieczysław Wajnberg. Pokaz odbył się w położonym przy ulicy Wajnberga Kinie Czary.

    Projekt realizowany był wraz z fundacją Sfera Harmonii przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy i ZAiKS

    Druga edycja Domówki odbyła się w kolejnym roku, ponownie na początku września. Tym razem poświęciliśmy więcej uwagi ojcu Mieczysława, Szmulowi, który także był wybitnym kompozytorem, znanym w całej żydowskiej Warszawie. Specjalizował się w muzyce teatralnej i rewiowej, współpracował z większością żydowskich teatrów w mieście. Do udziału w Domówce przyjęło zaproszenie Warszawskie Combo Taneczne, które przypomniało także kilka utworów Szmula, a dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na gości czekał wyjątkowy poczęstunek – inspirowane przedwojennymi przepisami “ziemniaczki po warszawsku”.

    Projekt był realizowany dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia ŻIH, Muzeum POLIN, ZAiKS i kwocie zebranej w ramach zrzutki w serwisie zrzutka.pl

    Trzecia Domówka u Mietka Wajnberga trwała aż dwa dni! Rozpoczęliśmy ją od wycieczki rowerowej trasą Spacerownika Warszawa Wajnberga, następnie spotkaliśmy się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na warsztacie kulinarnym wokół nadchodzącego święta Rosz Haszana, później zaś zaprosiliśmy na autorskie zwiedzanie wybranych części wystawy stałej Muzeum. W kolejnym dniu odbyła się tradycyjna impreza pod trzepakiem, na tyłach rodzinnej kamienicy Wajnberga na Żelaznej 66 – wystąpił fenomenalny duet: Marcin Zdunik (wiolonczela) i Aleksander Dębicz (fortepian)! Artyści zaprezentowali program “impro/mazurki” inspirowany utworami Wajnberga, Tansmana, Szpilmana i Chopina. Na koniec zebraliśmy się w Fabryce Norblina na wspólnym, klubowym improwizowaniu podczas jam session.

    Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa fotografii z pierwszej edycji “Domówki…” autorstwa Agnieszki Stępki, którą można było oglądać na uliczce Wernera w Fabryce Norblina.

    Projekt był realizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta st. Warszawy, Stowarzyszenia ŻIH, Muzeum POLIN i Fundacji Fabryki Norblina.

    Domówka
    Spacerownik

    Spacerownik Warszawa Wajnberga

    Spacerownik powstał w wersji papierowej i elektronicznej – dostępny jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i jidysz. Opowiada historię przedwojennej Warszawy, po której oprowadza czytelnika sam Mieczysław Wajnberg i jego rodzina. Trasa obejmuje zarówno lokalizacje należące do terenu dawnej Dzielnicy Północnej, jak i ważne punkty Środmieścia. Tekst Spacerownika stworzyła znana varsavianistka i przewodniczka miejska – Agnieszka Kuś, za projekt graficzny odpowiada Ola Jasionowska. Kuratorkami projektu były Ania Karpowicz i Maria Sławek. Spacerownikowi towarzyszą dwie autorskie playlisty ułożone przez Marka Brachę.

    Projekt realizowany był przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

    http://www.warszawawajnberga.pl/pl/index.html

    Spacerownik
    Spacerownik
    Przed czym uciekasz

    Napisz pocztówkę do Mietka!

    „Pocztówka do Mietka” to projekt polegający na stworzeniu specjalnie zaprojektowanych pocztówek, które trafią do mieszkańców Warszawy poprzez współpracę IMW z wybranymi kawiarniami, księgarniami i instytucjami kulturalnymi.

    W ten sposób poprosimy ich gości, pracowników oraz pozostałych mieszkańców miasta, aby napisali kilka słów, odnosząc się do doświadczenia kompozytora jako uchodźcy, więźnia politycznego, Warszawianina, Żyda i Polaka.

    Kontynuacją projektu będzie napisanie libretta utworu muzycznego, który oddawał będzie ducha naszego czasu, tragicznie naznaczonego przez rosyjską napaść na Ukrainę, czasu, kiedy Warszawa stała się domem dla niezliczonych uchodźców, szukających nad Wisłą schronienia, jednocześnie zaś utworu, który niósłby nadzieję i uśmiech poprzez odwołanie do wspomnień, chwil minionego szczęścia.

    Libretto będzie pracą zbiorową – wyborem z tekstów zamieszczonych na „pocztówkach do Mietka”. Redakcję Instytut Mieczysława Wajnberga powierzy p. Sylwii Chutnik. Po ukończeniu tekstu do napisania muzyki zaprosimy warszawskiego kompozytora – Wojciecha Błażejczyka.

    Skip to content