O nas

Fundację Instytut Mieczysława Wajnberga założyliśmy w lutym 2020 roku.

Wszyscy poznaliśmy się poprzez postać Mieczysława Wajnberga – Ania spotkała Alka w Tel-Avivie przy okazji tamtejszej premiery opery „Pasażerka”, Marysia i Alek spotkali się w Moskwie na konferencji poświęconej kompozytorowi, a Ania i Marysia rozpoczęły współpracę przy festiwalu WarszeMuzik. Szybko okazało się, że łączy nas nie tylko fascynacja muzyką Wajnberga, ale także przekonanie, że potrzebna jest organizacja, która będzie koncentrować swoje działania wokół dziedzictwa kompozytora. W 2023 roku Aleksander Laskowski zrezygnował z członkostwa w zarządzie, pozostaje jednak naszym bliskim współpracownikiem.

Maria Sławek

Maria Sławek

Prezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga

Skrzypaczka, wykładowczyni, badaczka, doktor habilitowana sztuki. Wykłada na uczelniach muzycznych w Krakowie (Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego) i Warszawie (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), prowadzi także cykl autorskich wykładów dotyczących historii muzyki żydowskiej w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.

Ania Karpowicz

Wiceprezeska Instytutu Mieczysława Wajnberga

Flecistka, aktywistka i kuratorka. Założycielka kooperatywy muzycznej Hashtag Ensemble, z którą od 2013 roku występuje na najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej. Angażuje się w promocję twórczości kobiet oraz projekty realizowane we współpracy z lokalnymi społecznościami. Inicjatorka festiwalu WarszeMuzik, popularyzującego i odkrywającego zapomnianą twórczość kompozytorską polskich Żydów. Laureatka Paszportu Polityki 2020 w kategorii Muzyka Poważna.

Tablica Wajnberga
Ulica Wajberga

Naszą pracę zaczęliśmy od przywrócenia Mietka jego ukochanemu miastu – Warszawie.

Już w listopadzie 2020 roku, jeszcze przed oficjalnym powołaniem Instytutu doprowadziliśmy do powstania tablicy pamiątkowej na rodzinnym domu Wajnberga przy Żelaznej 66. Dzięki naszym staraniom powstała też nowa ulica – ulica Mieczysława Wajnberga, w bliskim sąsiedztwie Żelaznej, pomiędzy Krochmalną i Chłodną.

Wajnberg

Przyjaciele IMW

Gidon Kremer

Gidon Kremer

Kierując się swoją uderzająco bezkompromisową filozofią artystyczną, Gidon Kremer zyskał światową renomę jako jeden z najbardziej oryginalnych i fascynujących artystów swojego pokolenia.

Jego repertuar obejmuje zarówno dzieła z kanonu muzyki klasycznej, jak i twórczość czołowych kompozytorów XX i XXI wieku. Jest autorem mistrzowskich interpretacji twórczości kompozytorów rosyjskich i wschodnioeuropejskich, dokonał wielu prawykonań, w tym także dzieł jemu dedykowanych.

Jego nazwisko na stałe związane jest z postaciami słynnych kompozytorów: Alfreda Schnittke, Arvo Pärta, Giya Kanchelego, Sofii Gubajduliny, Valentina Silvestrova, Luigiego Nono, Edisona Denisova, Ariberta Reimanna, Pēterisa Vasksa, Johna Adamsa, Victora Kissine, Michaelaa Nymana, Philipa Glassa, Leonida Desyatnikova oraz Astora Piazzolli, którego dzieł wykonuje w sposób szanujący tradycję, zachowując jednocześnie ich świeżość i oryginalność. Można śmiało powiedzieć, że żaden inny solista o porównywalnej międzynarodowej randze nie zrobił więcej, aby promować dzieła współczesnych kompozytorów i nową muzykę skrzypcową.

Gidon Kremer nagrał ponad 120 albumów, z których wiele otrzymało prestiżowe międzynarodowe nagrody w uznaniu wyjątkowych i niepowtarzalnych interpretacji artysty. Długa lista wyróżnień i nagród obejmuje Ernst von Siemens Musikpreis, Bundesverdienstkreuz, Moskiewski Triumf, Nagrodę Unesco oraz Una Vita Nella Musica – Nagrodę Artura Rubinsteina. W 2016 roku Gidon Kremer otrzymał nagrodę Praemium Imperiale, powszechnie uważaną za muzyczną Nagrodę Nobla.

W 1997 roku Gidon Kremer założył orkiestrę kameralną Kremerata Baltica, aby wspierać wybitnych i kształcić młodych muzyków z krajów nadbałtyckich. Zespół intensywnie koncertuje, a na jego koncie jest prawie 30 albumów dla wytwórni Nonesuch, Deutsche Grammophon czy ECM. W sezonie 2016/17 Kremerata Baltica odbyła przełomowe trasy koncertowe po Bliskim Wschodzie, Ameryce Północnej, Europie i Azji z okazji 20-lecia orkiestry.

Mało kto zrobił tak wiele dla twórczości Mieczysława Wajnberga. Kremer od lat angażuje się w przywracanie pamięci o kompozytorze i jest jednym z pierwszych artystów, którzy sięgnęli po jego utwory. W 2019 i 2021 roku Deutsche Grammophon i Accentus Music wydały albumy nagrane przez Gidona Kremera z utworami solowymi, orkiestrowymi i kameralnymi Wajnberga.

Od lutego 2022 roku Gidon Kremer jest oficjalnie Przyjacielem Instytutu Mieczysława Wajnberga.

Skip to content